District & Divisional Sports Achievements

SPORTS ACHIEVEMENTS 2015 -2016

 

  • DISTRICT LEVEL COMPETITION held at Eshwar College & Akshaya College

 

  • ROAD CYCLING (BOYS)

 

S.No Name Class Category Place
1. RAJAGOPAL.K VIII under -14 I
2. MANO.A VIII under -14 II
3. PRADEEN.N IX under -17 III
4. SRIHARI.N XI under -19 II
5. SANJAY.S XI under -19 III

 

 

  • ROAD CYCLING (GIRLS)
S.NO Name Class Category Place
1. SANTHIYA.M VIII Under -14 I
2. KEERTHANA.S VIII Under -14 II
3. DEEPIKA.G.S IX Under -17 I
4. SWETHA BENCY IX Under -17 II
5. DEEPIKA SREE.L XI Under -19 I

 

  • Republic Day District Level Athletic Meet held at G.B.H.S.S,
    Pollachi
S.No Name Class Event Place
1. SRI VARSHAN.K.R VIII Hurdles – 80 Mts II
2. SUKANTHEN.S.S XI Hurdles – 400 Mts I
3. SRI HARI.N XI Hurdles – 110 Mts III
4. AJAY.P VIII 100 Mts Sprint III
5. NESHMA.M IX Javelin III
6. KEERTHANA.P XI Hurdles – 100 Mts I
7. MAHALAKSHMI.M XI Hurdles – 400 Mts I
8. SARANYA.D XI 3000 Mts III
9. AJAY. P VIII  

4 X 100 Mts

Relay

 

I

10. SREEVARSHAN. P.R. VIII
11. SUMESH.T VIII
12. ARUN .N VII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • DISTRICT LEVEL ATHLETIC MEDALS LIST, 2015- 2016
GOLD SILVER BRONZE TOTAL
7 1 4 12

 

 

  • DIVISIONAL LEVEL
  • ATHLETICS held at Ooty
S.No Name Class Event Place
1. AJAY. P VIII  

4 X 100 Mts

Relay

 

II

2. SREEVARSHAN. P.R. VIII
3. SUMESH.T VIII
4. ARUN .N VII
5. SREEVARSHAN. P.R. VIII Hurdles – 80 Mts II

 

 

 

 

 

 

 

 

  • ROAD CYCLING held at Sirumugai
S.No Name Class Event Place
1. SANTHIYA.M VIII Under -14 II
2. DEEPIKA.G.S IX Under -17 II
3. DEEPIKA SREE.L XI Under -19 II
4. RAJAGOPAL.K VIII Under -14 II

 

 

 

 

 

 

 

  • DIVISIONAL FENCING held in Park College at Arasur

 

  • Team Event – I
S.No Name Class Event Place
1. ARJUN.P XII FOIL I
2. KARTHIK.B XII FOIL I
3. YOGESH KUMAR.R XII FOIL I

 

 

 

 

 

  • Team Event – II
S.No Name Class Event Place
1. ANAND KUMAR.P XII EPEE I
2. VIJAYRAGAVENDHIRAN.K XII EPEE I
3. SACHIN KUMAR.U XII EPEE I

 

 

 

 

 

 

  • Individual Event
S.No Name Class Event Place
1. VIJAYRAGAVENDHIRAN.K XII SABRE I
2. SACHIN KUMAR.U XII EPEE II
3. ARJUN.P XII FOIL II
4. KARTHIK.B XII FOIL III

 

 

 

 

 

 

 

  • DIVISIONAL LEVEL MEDALS LIST, 2015- 2016
GOLD SILVER BRONZE TOTAL
7 11 1 19